eMail do:
Sultany

Celem naszego pobytu w USA było naturalnie poznanie tego fascynującego kraju i kontynentu. Lecz naszym głównym celem były spotkania z dawno niewidzianymi bliskimi, czyli Sultanami z Buffalo i Kaliforni.Jako wstęp do tej części przytoczę kilka cytatów ze znanej wszystkim majdaniakom strony www.majdan.zbydniowski.prv.pl:

"Majdan Zbydniowski był kiedyś wielką rodziną Turków i Chciuków. Mieszkali tam również zacni Zielińscy, Górscy i jeszcze wiele innych rodzin, o których autorzy strony jeszcze niezbyt dużo wiedzą. Dla odróznienia się używano pięknych przydomków:"
"...Turki Sułtany, to między innymi rodzina Adolka Turka (dziś w dalekiej Kalifornii), Heinrich Turek, czyli Heniek syn Mietka Turka z Sułtanów (dziś w Niemczech) oraz..."
"...Turki Waju, to miedzy innymi Stefan Turek, główny sponsor Wojska Majdańskiego, dyrektor szkoły w Stalowej Woli, Piotr ożeniony w USA z Violettą Turek, córką Czesława Turka z Sultanów i Teresy Chciuk ze Śmietaniarzy oraz..."

Wracając do tematu - nasze amerykanskie spotkania z rodziną możnaby śmiało nazwać "Pierwszym śwatowym spotkaniem Turków - Sułtanów". W ten sposób gładko przechodzimy do następnego akapitu: Ta strona miała być stroną o spotkaniach Sułtanów w Ameryce. Lecz los sprawił inaczej. Kilkanaście miesięcy później, na przełomie 1999 i 2000 roku, los rzucił nas po 15 latach na powrót do Majdanu.Tam powstało kilka pamiątkowych zdjęć, bez których strona ta byłaby niepełna.

Skoro już pojawił się na tei stroniczce Majdan, byłoby czegoś brakowało, gdyby zabrakło informacji o mazurskiej (mrągowskiej) gałęzi Sultanów.  Dlatego też postanowiłem dorzucić w tym miejscu kilka fotek Sułtanów mazurskich, wywodzących się od Mietka Turka Sułatna (1926-1968) z Majdanu i poetki mazurskiej, Gertudy Turek-Just z Mrągowa (teraz wBielefeld- Niemcy). Jak to w życiu bywa, ta gałąź Sułtanów zamieszkuje obecnie w Mragowie i w Niemczech.

Chcesz zobaczyć zdjecia Sultanów z Buffalo czy z Orange County

Może jednak zdjęcia Sultanów z Majdanu lub Sułtanów mazurskich

Naciśnij odpowiedni link.

[Ameryka 1998] [Lot do USA  I] [Niagara] [Lot do USA  II] [California] [Arizona] [Nevada] [Lot do USA  III] [Sultany] [Buffallo] [Orange County] [Majdan1999/2000] [Mazury/Niemcy]